Podnikatel na volné noze

Podnikání na volné noze: Jaké má (ne)výhody?

Takových článků je na internetu fůra, říkáte si možná. Souhlasím. Ale protože mám zkušenost jak s hápépéčkem, tak volnonožectvím, rád bych s dovolením přispěl svoji troškou do mlýna.

A abych vás neunavoval zbytečnou omáčkou, vrhněme se rovnou na to.

Hlavní výhoda freelancingu? Svoboda!

Pracujete, KDY chcete

Dnes se na všech frontách omílá work-life balance. Stačí si tento pojem vygooglit a hned na vás vyskočí řada článků o tom, jak skloubit práci a osobní život.

Zaměstnavatelé ho ve svých inzerátech dokonce uvádějí jako určitý benefit, kterým chtějí dát najevo, že vás nesedřou z kůže. Netvrdím, že se z jejich strany jedná (vždy) o pouhý trik. Rozhodně ale vědí, že work-life balance frčí a spousta uchazečů na něj slyší.

Na volné noze si pracovní dobu určujete sami. Záleží jen na vás, jestli se do práce vrhnete ráno, odpoledne nebo v noci. Nemusíte vykazovat svou docházku. Volno si můžete vzít (teoreticky) kdykoli. Ideální předpoklady pro work-life balance, nemyslíte?

Někteří freelanceři pracují od nevidím do nevidím, jiní 8 hodin denně a další třeba 4 hodiny. Nikdo je k tomu nenutí, vždy je to jejich odpovědnost. Jako podnikatel na volné noze vždy můžete změnit svůj styl práce i její objem.

Pracujete, S KÝM chcete

Jako volnonožec si sami vybíráte klienty. Zájemců přitom nemusí být tolik, že byste je mohli přehazovat vidlemi. Klíčová je skutečnost, že jako freelancer si můžete dovolit říkat ne.

V zaměstnání více či méně tancujete, jak zaměstnavatel píská. Na volné noze jste svým vlastním šéfem. Klient nevystupuje v roli zaměstnavatele, ale vašeho rovnocenného partnera. Neexistuje žádný vztah nadřízenosti a podřízenosti.

Takže pokud vás jeho obor nepřitahuje, nesedíte si s ním po lidské stránce nebo se rozcházíte v představě o odměně, prostě do spolupráce s ním nevstoupíte. Jednoduché jako facka. Stačí mu poděkovat a případně doporučit jiného kolegu nebo kolegyni.

Pracujete, KDE chcete

Každému z nás vyhovuje jiné pracovní prostředí. Někdo nedá dopustit na teplo domova, jiný čerpá inspiraci v kavárně a třetímu zas vyhovuje coworking. No a čtvrtý je rád střídá. Jako freelancerovi vám nikdo nebude bránit. Klient vám neplatí proto, že někde sedíte. Platí vám za odvedenou práci.

Pracujete, ZA KOLIK chcete

Nemusíme si nic nalhávat. Když jde o práci, většinou nás (pochopitelně) zajímá, kolik nám z toho kápne. Na volné noze máte neuvěřitelnou výhodu oproti zaměstnanci – vždy rozhodujete o ceně své práce. Záleží jen na vás, jak svou práci naceníte.

Cenotvorba na volné noze je kapitola sama o sobě. Souhlasím s tím, že v začátcích podnikání se jako freelancer většinou utnete. Nevíte, jak a na kolik nacenit zakázky. Ale s přibývajícími zkušenostmi se to postupně naučíte. Se svou cenou však musíte neustále pracovat a vychytávat mouchy, kvůli kterým zbytečně přicházíte o peníze.

A s rostoucí odborností poroste i vaše hodnota na trhu. Postupně tak budete pracovat na lukrativnějších zakázkách. A co je nejlepší, na volné noze teoreticky neexistuje žádný strop příjmů. Ekonomicky řečeno, svoji cenu můžete zvyšovat tak dlouho, dokud se vaše nabídka střetne s poptávkou klienta.

Nevýhoda freelancingu? Za svobodu se platí

Ale jak už to tak v životě bývá, nic není zadarmo. Na volné noze se nevyhnete činnostem, které vás můžou potrápit nebo dokonce otrávit. Anebo taky ne – když je nevnímáte jako nutné zlo. Shrňme si je v několika bodech.

Neplacená práce

Jako freelancer nevykonáváte jen práci, za kterou vám klient platí. Musíte vést zakázku od A do Z. Komunikujete s klientem, domlouváte se na podmínkách, vystavujete faktury.

Ať se vám to líbí, nebo ne, většinou se neobejdete bez marketingu. Mnoho úspěšných freelancerů má postavený svůj vlastní web, prezentuje se na „sockách“ a buduje síť kontaktů. Jen tak se o vás lidé dozví.

Žádné zaměstnanecké benefity

Možná si ťukáte na čelo a říkáte si: „To je přece jasné!“ Takže jen pro sichr: žádná placená dovolená, žádné odvody placené zaměstnavatelem, žádné prémie, žádný služební noťas. Všechno je ve vaší režii.

Nemáte jisté příjmy

Už pan Kopfrkingl říkával, že nic není v životě lidském jisté – jenom smrt. Ani zaměstnání nezaručuje 100% jistotu. Přesto tomu mnoho lidí věří, a proto se nikdy nevydají na volnou nohu. Je to moc riskantní, argumentují.

Ano, někdy se podnikání nedaří podle představ. Zároveň ale přichází měsíce, kdy můžete vydělat čtyřikrát víc než ve svém předchozím zaměstnání (nepřeháním, mluvím z vlastní zkušenosti). Důležité je sledovat své cashflow a plánovat.

Musíte se postarat o účetnictví

Vystavit fakturu k proplacení je to nejmenší. Na českém trhu najdete hafo fakturačních služeb. Méně příjemné je podávat daňové přiznání (pokud nejste v režimu paušální daně) nebo přehledy. Ale žádný strach, většina podnikatelů to zvládne sama. A pokud se octnete v koncích, píchne vám účetní.

Chcete na volnou nohu?

A na závěr si dovolím jedno hluboké moudro: Život na volné noze zdaleka nepřináší jenom potěšení, ale ten pocit svobody za to prostě stojí!

Přejít nahoru
Tomáš Zálešák
MENU